Odneste si nezabudnuteľný zážitok!

O nás

Príbeh Motýlej Záhrady

Sme rodina milujúca zvieratká, ktorá má rada chov a staranie sa o motýle. Našu Motýliu Záhradu nájdete tento rok vo Vlčkovciach. Je to sezónna prehliadka prekrásnych motýľov z celého sveta. Návštevu motýlej záhrady si môžete užiť s rodinou a priateľmi.

 

Mali sme sen vytvoriť atrakciu, ktorá návštevníkom predstaví zázrak motýľov. Tento sen sa stal skutočnosťou v júni 2021, kedy motýlia záhrada prvýkrát otvorila svoje brány verejnosti.

 

Naša nová motýlia záhrada sa rozprestiera na ploche 240 metrov štvorcových. Jej návštevníci môžu pozorovať motýle v rôznych životných cykloch, nielen ako okrídlených krásavcov, ale aj pred zakuklením a vyliahnutím. Zároveň môžu vidieť, že motýle trávia deň aj inak ako poletovaním z kvetu na kvet: spoznávajú svoje okolie, ochutnávajú potravu, sú hravé a zvedavé.

 

Nájdete tu viac ako 50 druhov motýľov. Medzi najkrajšie a najzaujímavejšie patrí čierno-modrý krásavec z rodu Morfo, ktorý pochádza z tropických pralesov Strednej a Južnej Ameriky.

Motýlia Záhrada

Galéria

Motýlia Záhrada

Život motýľa

Poďte sa pozrieť z blízka na rôzne motýle v našej motýlej záhrade!

Naučte sa niečo o životnom cykle motýľov od jedného z našich sprievodcov alebo sa prejdite po biotope motýľov!

Je to zábavné a poučné pre všetky vekové kategórie.

Život motýľa začína malým vajíčkom, ktoré samičky kladú na listy rastlín. Po vyliahnutí sú húsenice veľké len niekoľko milimetrov a začínajú sa rýchlo kŕmiť. Keď dospejú, nájdu si pokojné miesto na zakuklenie.  Vo vnútri kukly dochádza k jednej z najúžasnejších premien vo zvieracej ríši. Motýľ sa tu vyvinie do svojej dospelej podoby. Dospelý jedinec žije väčšinou len 2 až 4 týždne. V tomto krátkom čase musí splniť jedinú úlohu – nájsť si partnera a spáriť sa, aby mohol kolobeh motýlieho života pokračovať ďalej.

Motýlia Záhrada

Druhy motýľov na Slovensku

Krásu motýlích krídel môžeme počas leta obdivovať na lúkach aj v záhradách. Motýle sú nielen ozdobou záhrad, ale aj vernými pomocníkmi. Patria medzi opeľovače, podobne ako včely, čím prispievajú k bohatej úrode. Motýľom sa najviac páčia slnečné záhrady chránené pred vetrom, v ktorých kvitne množstvo pestrofarebných kvetov.

Možno ste ani netušili, že na našom území žije viac než 3 000 druhov motýľov. Malé, veľké, denné, nočné, biele i pestrofarebné – v prírode ich môžeme nájsť skutočne veľa. V záhradách sa najčastejšie vyskytujú motýle mlynárikovité, napríklad mlynárik kapustovýmlynárik ovocný, či mlynárik repkový.

Dobre rozšírené sú u nás i motýle babôčkovité, napríklad babôčka admirálskababôčka pávookáperlovce a očkáne. Na kvetoch môžeme vidieť aj viacero druhov modráčikov a žltáčikov. Príjemnými návštevníkmi záhrad sú tiež vidlochvosty, napríklad vidlochvost ovocný. 

Motýlia Záhrada

Cenník

Dospelý7 EUR/osoba
Senior (nad 65)5 EUR/osoba
Deti do 3 rokovZDARMA
Dieťa (3-18 r.)5 EUR
Držitelia preukazu ZŤP (Dospelý)* Pri vstupe na Motýliu záhradu, prosíme predložiť preukaz ZŤP a preukaz totožnosti. Ďakujeme!5 EUR
Držitelia preukazu ZŤP (Dieťa)* Pri vstupe na Motýliu záhradu, prosíme predložiť preukaz ZŤP a preukaz totožnosti. Ďakujeme!3 EUR
Skupinový zájazd: ŠKOLÁKOV a ŠKÔLKÁROV* Pre školské, škôlkárske zájazdy v pracovných dňoch v čase od 10:00 do 14:00
* Pedagogický dozor, ktorý za deti zodpovedá, má vstup ZDARMA, dospelý sprievod (napr. rodičia) platia vstupné 5 EUR.
* Pri skupinových zájazdoch je potrebná rezervácia. Prosíme, zavolajte alebo nám pošlite e-mail vopred s vašimi informáciami. Ďakujeme!
3 EUR/dieťa
Skupinový zájazd: DOSPELÝ* Pri skupinových zájazdoch je potrebná rezervácia. Prosíme, zavolajte alebo nám pošlite e-mail vopred s vašimi informáciami. Ďakujeme!5 EUR/osoba

* Ceny sú uvedené vrátane DPH, platné od 01.06.2024

Recenzie

Hovorí sa o nás

Dnes sme boli so 7-ročnou dcérou a veľmi sa nám páčilo. Malé miestečko, ale plné krásnych motýľov, ktoré okolo vás lietajú, občas si na vás sadnú odpočinúť a idú si ďalej po svojom. V neposlednom rade veľmi milý pán majiteľ, ktorý ochotne vysvetlí a odpovedá na otázky.

Monika

Veelo odporúčam ako aj prístup a odbornosť majitela-personálu a prostredie, nádhera! Maždá duša tam nájde upokojenie a radosť 🦋❤️

Annamária

Dobrý deň, čarovné miesto plné nádherných motýľov a kvetov. Veľmi sa nám páčilo a môžem iba odporúčať ako pre deti tak aj pre skôr narodené osôbky.
Už pripravujem druhý výlet ku vám aj s neterkou a sestrou. Všetko dobré a nech sa darí.

Moni


Krásne prostredie, nádherné motýle 🦋💗🌞, príjemný a milý majiteľ.Návšteva v krásnej záhrade nás vrátila do čias detstva. Odporúčam 😊.

Erika

Motýlia Záhrada

Otváracie hodiny

Pondelok10:00 do 17:30
Utorok10:00 do 17:30
Streda10:00 do 17:30
Štvrtok10:00 do 17:30
Piatok10:00 do 17:30
Sobota10:00 do 17:30
Nedeľa10:00 do 17:30

Denne (vrátane sviatkov) od 10:00 do 17:00 hod.

Brány Motýlej záhrady sú otvorené od júna do konca septembra (je to plánovaná otváracia doba, posledné slovo bude mať aktuálne počasie). 

POSLEDNÝ VSTUP DO ZÁHRADY JE HODINU PRED ZÁVEREČNOU!

Kontakt

Máte otázku? Kontaktujte nás!

    Vlčkovce

    Kde nás nájdete?